Tuqia fiton thellë ndaj Gjibraltarit, fitore shënon edhe Finlanda

21:00 | 13 Nëntor 2021
Lorik Gerbeshi

Tuqia ka arritur fitore të thellë ndaj Gjibraltarit me rezultat 6-0 në ndeshjen e fundit kualifikuese për Botërorin “Katari 2022”.

Goli i parë u shënua në minutën e 11-të nga Kerem Akturtoglu, derisa qysh në minutën e 22-të Gjibraltari mbeti pa një lojtarë pasi Jayce Mascarenhas-Olivero u ndëshkua me karton të kuq.

Në minutën e 38-të Halil Dervisoglu dyfishoi epërsinë e turqëve, derisa menjëherë pas 3 minutash shënoi përsëri për rezultatin 3-0.

Në pjesën e dytë u shënuan edhe tre gola tjerë, Merih Demiral në minutën e 65-të shënoi për 4-0, pastaj Sedar Dursun në minutën e 81-të dhe Mert Muldur në minutën e 84-të.

Nga ana tjetër, fitore shënoi edhe Finlanda në përballje me Bosnje Harcegovinën me rezultat 3-1.

Golat për Finlandën u shënuan nga Marcus Forss në minutën e 29-të, Robin Lod në minutën e 50-të dhe Daniel O’Shaughnessy në minutën e 73-të.

Nga ana tjetër, për Bosnje Harcegovinën shënoi Luka Menalo në minutën e 69-të.

Kurse ndeshja mes Norvegjisë dhe Letonise përfundoi me rezultat 0-0./Arbresh.info