Tottenham triumfon ndaj Arsenal-it në derbin londinez

19:23 | 12 Korrik 2020

Tottenham ka arkëtuar tri pikë tejet të rëndësishme ndaj Arsenal-it, ndeshje e vlefshme për xhiron e 35-të të Premierë Ligës.

Ndeshja ishte e baraspeshuar, derisa rezultati përfundimtar doli të jetë 2 – 1, në të mirë të skuadrës së Jose Mourinho-s, shkruan portali arbresh.info.

Ishin Lacazette që në minutën e 16-të pas pasimit të Granit Xhakës, me një super goditje zhbllokoi rezultatin.

Mirëpo, gëzimi zgjati vetëm tre minuta, pasi një gabim trashanik në mbrojtje nga David Luiz bëri që Son Heung-Min të barazojë rezultatin, rezultat më të cilin përfundojë pjesa e parë.

Golin e fitores për vendasit e shënojë Toby Alderweireld pas harkimit të Son në minutën e 81-të.

Pas kësaj fitore, Tottenham ngritët në pozitën e tetë me 52 pikë, dy më shumë se Arsenal-i që mban pozitën e nëntë./arbresh.info.