Tottenham befasohet nga Bournemouth

18:36 | 15 Prill 2023
Orgesa Haziri

Dango Ouattara tronditi Tottenhamin pasi shënoi në kohën shtesë për të siguruar një fitore 3-2 për Bournemouth të shtunën.

“Spurs” brenda 15 minutave të para morën epërsinë, kur Ivan Perisic asistoi për Son Heung-min i cili shënoi për 1:0.

Megjithatë, Bournemouth barazoi rezultatin, pasi Matias Vina shënoi në portën e Hugo Lloris.

Më pas, pasi shënoi golin e barazimit të skuadrës së tij, Dominic Solanke kaloi Qershitë në epërsi kur u fut në rrjetë vetëm pesë minuta pas pjesës së dytë.

Gjashtë minuta pas pjesës së parë, një tjetër sulm në të majtë nga Bournemouth rezultoi që Dominic Solanke të gjente rrjetën.

Zëvendësuesi i rikthyer Richarlison doli nga banka rezervë për të gjetur rrjetën, por siç ka ndodhur shpesh me të në ligë këtë sezon, ai ishte në pozitë jashtë loje.

Arnaut Danjuma megjithatë bëri atë që Richarlison nuk arriti dhe barazoi rezultatin për Tottnehamin.

Bournemouth mendoi se goli duhej të ishte anuluar për një pozicion jashtë loje të Kane.

Ndeshja në Premier League pati një fund të dramatik pasi Richarlison, i cili pa një gol të anuluar për pozicion jashtë loje më herët, humbi një goditje me kokë të hapur nga distanca e afërt.

Kjo i lejoi Ouattara të mundte Lloris në anën tjetër dhe të siguronte që Bournemouth të shkonte në shtëpi me tre pikët.

Spurs mbeten në vendin e pestë, kurse Bormuth marrin tri pikë të rëndësishme në luftë për mbijetesë./Arbresh.info/