Spanja dhe Turqia kualifikohen në Euro 2024

23:27 | 15 Tetor 2023
E.G

Spanja dhe Turqia me fitoret e sontme kundër Norvegjisë respektivisht Letonisë i kanë nxjerrë biletat për Euro 2024.

Kombëtaret që me paraqitjet e sontme kanë shtuar dilemat për pjesëmarrje në Evropian janë Polonia e cila ka barazuar me Uellsin si dhe Kroacia që është mposhtur nga Uellsi.

Ka qenë minuta e dyzet e nëntë në Oslo kur Gavi ka realizuar për iberikët, gol i cili i ka dhënë edhe fitoren skuadrës spanjolle. Paraprakisht VAR ka anuluar një gol të Moratas. Pas kësaj fitore, Spanja e kryeson Grupin A me pesëmbëdhjetë pikë.

Në ndeshjen tjetër, Turqia ka fituar thellë nga Letonia. Rezultati përfundimtar ka qenë 4-0. Akgun (58′), Tosun (84′, 90+2′), Akturkoglu (88′) i kanë dhënë Turqisë fitoren. Pas kësaj fitore, Turqia e kryeson grupin D me gjashtëmbëdhjetë pikë.

Polonia dhe Moldavia e kanë mbyllur ndeshjen me rezultat 1-1, ndërsa Kroacia është mposhtur nga Uellsi me rezultat 2-1./rtk