Shaqiri asiston në barazimin e Zvicrës

22:55 | 19 Qershor 2023
Orgesa Haziri

Dy gola mahnitës në minutat e fundit nga Valentin Mihaila i dhanë Rumanisë një barazim 2-2 kundër Zvicrës në ndeshjet Kualifikuese të Kampionatit Evropian.

Zviceranët kanë qenë forca dominuese në Grupin I, gjë që u reflektua në fazat e para pasi pritën Rumaninë.

Brenda një çerek ore, Andrei Burca bëri një bllokim të shkëlqyeshëm për të mohuar Denis Zakaria pasi mesfushori kishte gjetur pak hapësirë ​​në buzë të zonës.

Ruben Vargas u ndalua nga Horațiu moldavan pasi u shfaq pas mbrojtjes Tricolorii dhe topi i Granit Xhakës u afrua në mënyrë agonike. duke u konvertuar nga Zeki Amdouni.

Presioni i pamëshirshëm u tregua përfundimisht në minutën e 28-të, pasi Vargas dërgoi një top që largoi një devijim nga Cristian Manea dhe u ul në mënyrë perfekte për një përfundim të thjeshtë të Amdouni.

Remo Freuler dukej i sigurt se do të shtonte një sekondë menjëherë pas kësaj, por u mohua nga një tjetër ndërhyrje e fundit nga Burca, megjithëse Amdouni nuk e ndaloi kur ai vrapoi prapa për të arritur një top të shkëlqyer nga Xherdan Shaqiri, pasi sulmuesi rrëshqiti me gjakftohtësi golin e tij të shtatë në katër ndeshjet e tij të fundit për klubin dhe kombëtaren.

Zvicra mbeti në epërsi pas pushimit me Xhakën që zgjodhi Shaqirin, ndonëse tentativa e sulmit të anësorit shkoi padëmshëm jashtë.

Rumania nuk po dorëzohej teksa bënte sulme të saja përpara, edhe nëse dëshpërimi i tyre mishërohej nga përpjekja e pasuksesshme e Mihaila-s për një zhytje në kutinë zvicerane.

Mikpritësit gjithashtu hoqën pak këmbën nga gazi dhe menduan se kishin një penallti pas sfidës së Cristian Manea ndaj Renato Steffen, por vendimi i penalltisë u anulua pas një kontrolli VAR.

Një krosim i jashtëzakonshëm i Olimpiu Moruțan dhe një përfundim po aq mbresëlënës nga Mihăilă’ i dhanë Rumanisë shpresë në minutën e 90-të, dhe dyshja u bashkuan përsëri vetëm dy minuta më vonë për t’i fituar Tricolorii një pikë nga askund, pasi ata qëndrojnë të pamposhtur dhe kanë një pikë përpara. Izraeli të qëndrojë i dyti.

Zvicra do të jetë e tërbuar që do të lejojë që epërsia e saj t’i rrëshqasë nga një pozicion kaq i rehatshëm, veçanërisht pasi Uran Bislimi arriti të rikthejë epërsinë e tyre brenda një traverse, megjithëse ata janë ende në krye të ECQ Group I dhe të pamposhtur.

Ndeshjen tjetër të këtij grupi e Izraeli mposhti Andorran, me rezultat 2:1./Arbresh.info/