Përfundon aventura e Leicester City dhe Leeds United në Premier League

19:37 | 28 Maj 2023
Orgesa Haziri

Ëndrrat e Leicester Cityt në Premier League morën fund pavarësisht fitores së ditës së fundit.

Trafiku ishte një drejtim në 20 minutat e parë, pasi Leicester bëri presion për të pasur nevojë për një mori golash për të mbajtur në këmbë shpresat e tyre për mbijetesë.

Këto shpresa iu afruan realitetit, ndërsa pjesa i afrohej pjesës së parë, pasi Harvey Barnes e kaloi Leicesterin në avantazh për të marrë kontrollin e betejës për siguri.

Ndërsa epërsia e Evertonit në pikën e orës ishte një lajm i keq për Leicesterin, ata vazhduan të bënin pjesën e tyre, pasi Wout Faes dyfishoi epërsinë e Dhelprave pothuajse njëkohësisht.

Tensioni u rindez brenda stadiumit King Power, pasi Pablo Fornals e preu epërsinë në gjysmë në 15 minutat e fundit.

Leeds United u rikthyen në Championship pas tre sezonesh në Premier League, duke rënë në ditën e fundit, pas humbjes 4:1 nga Tottenham.

Nuk mund të kishte filluar më keq për Leeds, të cilit i duhej një fitore për të mbajtur gjallë shpresat e tyre për mbijetesë.

Vetëm 90 sekonda pas rastit, Elland Road mbeti i habitur ndërsa Harry Kane shënoi nga një distancë e afërt për të thyer shpresat e Leeds.

Shpresat e Leeds u shkatërruan pothuajse menjëherë pas rifillimit, pasi Pedro Porro vendosi Spurs dy përpara për të sjellë një heshtje rreth Elland Road.

Ndërsa Jack Harrison përgjysmoi deficitin e Leeds-it, goli i tij u anulua me shpejtësi nga Harry Kane, i cili rifitoi epërsinë me dy gola të Spurs në 20 minutat e fundit./Arbresh.info/