Milani shuan shpresat e Napolit e Rrahmanit

23:08 | 18 Prill 2023
Orgesa Haziri

AC Milan ka arritur kualifikimin në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, pasi morri një barazim me Napolin me rezultat 1:1.

Milani u mbrojt mirë në “Stadio Diego Armando Maradona” duke shfrytëzuar kundërsulmet për të siguruar një kualifikim tutje.

Napoli e dominoi ndeshjen plotësisht, por nuk rrezikuan shumë.

Gjatë 45 minutave të parë ishin “Rosonerët” ata që rrezikuan më shumë, pavarësisht se nuk patën topin.

Rastin ideal e pati Olivier Giroud nga pika e bardhë, por Meret e priti goditjen e francezit.

Por, Giroud e përmisoi gabimin e tij, ku pas një depërtimi fantastik të Rafael Leaos, sulmuesi francez u gjend  në vendin ideal për të shënuar golin e parë në ndeshje.

Dominimi i Napolit vazhdoi edhe në pjesën e dytë, por rasti më i mirë nuk erdhi deri në minutën e 82-të, kur u akordua penallti.

Por, Khvicha Kvaratskhelia nuk mundi ta kalojë Maignanin.

Napoli në minutat e fundit të ndeshjes arriti ta ngushtoj epërsinë, me golin e Osimhen, por që nuk ishte i mjaftueshëm.

Milan fitoi me rezultat të përgjithshëm 2:1, pas fitores 1:0 në “San Siro”.

Milani në gjysmë finale takohet me fituesin e takimit Inter – Porto./Arbresh.info/