Miami Heat i afrohet finales me fitoren ndaj Boston Celtics

16:35 | 22 Maj 2023
Orgesa Haziri

Miami Heat është një fitoreje larg nga finalet e NBA pas një fitoreje të rehatshme 128-102 ndaj Boston Celtics në ndeshjen e tretë të finaleve të Konferencës Lindore.

Heat udhëheqin 3-0 në serinë më të mirë nga shtatë, falë 29 pikëve nga rojtari Gabe Vincent, dhe ndeshjen e katërt pritës të martën (01:30 BST e mërkurë).

Fituesit do të përballen ose me Denver Nuggets ose me Los Angeles Lakers.

Nuggets janë 3-0 në finalet e Konferencës Perëndimore me ndeshjen e katërt të hënën (01:30 BST E martë).

Vincent pati gjashtë tre pikë, ndërsa Duncan Robinson dhe Caleb Martin shtuan përkatësisht 22 dhe 18 nga stoli pasi veterani Kevin Love u detyrua të largohej në fillim të ndeshjes me një dëmtim në kyçin e këmbës.

Sulmuesi i yjeve, Jimmy Butler pati një natë relativisht të qetë me 16 pikë, ndërsa Heat, të cilët synojnë të bëhen vetëm skuadra e dytë e tetë që arrin në finale, dominuan në të dy skajet e dyshemesë.

Ata përfunduan një çerekun e parë fizik me ritme të shpejta me një ecuri 9-2 për të epërsuar 30-22 dhe e çuan avantazhin e tyre në 22 pikë në çerekun e dytë.

Edhe pse Bostoni arriti të zvogëlonte diferencën, ata luftuan nga diapazoni i tre pikëve – Jayson Tatum bëri vetëm një nga shtatë përpjekjet e tij për tre pikë dhe Jaylen Brown i humbi të shtatë të tijat – dhe me përmbysje, ata zmbrapsën 61-46 në pushim për deficiti i tyre më i madh i pjesës së parë pas sezonit këtë vit.

Nuk kishte rrugëdalje për Celtics pas kësaj me Miami që kaloi në epërsi 93-63 në të katërtin, Celtics-i i tronditur duke kaluar më shumë se tre minuta në periudhën e tretë pa shënuar./Arbresh.info/