Messi nuk ka të ndalur në ShBA, shënon edhe dy gola

10:13 | 7 Gusht 2023
Orgesa Haziri

Lionel Messit ndihmoi Inter Miami të vuloste një fitore dramatike kundër FC Dallas për të arritur në çerekfinale të League Cup të dielën.

FC Dallas kryesoi 4-2 me 10 minuta të mbetura, por dy gola të vonuar e çuan lojën në penallti, transmeton Arbresh.info.

Miami fitoi shkëmbimin e zjarrit 5-3 në stadiumin Toyota në Frisco, Teksas.

Miami ishte pa fitore në 11 ndeshje para ardhjes së Messit, por tani ka fituar katër radhazi.

Ish-sulmuesi i Barcelonës dhe Paris St-Germain hapi rezultatin pas gjashtë minutash, duke fshirë një goditje në shtyllën e afërt nga jashtë zonës së penalltisë, por Dallas ishte në avantazh 3-1 me pak më shumë se një orë lojë.

Mesfushori Benjamin Cremaschi zvogëloi deficitin për Miami, por një autogol i Robert Taylor riktheu jastëkun e dy golave ​​të Dallasit.

Miami iu dha shpresa në minutën e 80-të, kur Marco Farfan goditi me kokë një krosim të Messit në rrjetën e tij, përpara se 36-vjeçari fituesi i Kupës së Botës të kthente në shtëpi një goditje dënimi mahnitëse për të barazuar rezultatin pesë minuta më vonë, duke e çuar numrin e tij në shtatë. gola në katër paraqitje.

Messi e vendosi Miamin në rrugën e tyre në gjuajtjen e penalltive me ish-shokun e skuadrës së Barcelonës, Sergio Busquets gjithashtu duke e mbajtur gjakftohtësinë nga 12 metra, pasi humbja e Paxton Pomykal për Dallasin rezultoi e kushtueshme.

Inter Miami është klubi i parë që siguron një vend në çerekfinalet e Kupës së Ligës, i cili debutoi në vitin 2019 dhe përfshin ekipe nga Shtetet e Bashkuara dhe Meksika që garojnë në një format me eliminim direkt./Arbresh.info/