Google ADS

Messi e Alba ia dhurojnë fitoren Inter Miamit

09:19 | 4 Shtator 2023
Orgesa Haziri

Inter Miami triumfoi 3-1 kundër kampionëve në fuqi të Major League Soccer, LAFC .

Golat e Facundo Farias, Leonardo Campana dhe Jordi Alba i shtynë Heronët një hap më pranë playoff-it, shkruan Arbresh.info.

LAFC filloi më mirë, duke kaluar lehtësisht në vijën e pasme të Inter Miamit për të testuar portierin Drake Callendar.

Por, Miamit iu desh vetëm një mundësi për të gjetur rrjetën e pasme, pasi Farias asistoi për Tomas Aviles.

Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të skuadrës vendase, Inter Miami mbajti epërsinë në pjesën e parë.

Në pjesën e dytë, mbrojtësi i majtë Alba dyfishoi shpejt epërsinë, duke u gjetur përball me portierin, pas një pasimi nga Lionel Messi.

Më në fund, Campana e mbylli rezultatin me një gol në minutën e 81-të me një gjuajtje me këmbën e majtë në këndin e poshtëm të majtë.

Lojtari ekuadorian forcoi edhe një herë lidhjen me Lionel Messin, duke u lidhur brenda zonës pas një vrapimi fenomenal nga figura argjentinase.

LAFC arriti të rrëmbej një gol në minutën e fundit të ndeshjes, pasi mbrojtësi Ryan Hollingshead dërgoi topin me kokë në rrjetë nga këndi, por përpjekjet nuk ishin të mjaftueshme për të fituar një pikë kundër Heronëve./Arbresh.info/