Mbappe e afron PSG më afër titullit të Ligue 1

22:44 | 21 Maj 2023
Orgesa Haziri

Paris Saint-Germain bëri një tjetër hap drejt rikthimit të titullit të Ligue 1 me fitoren 2-1 ndaj Auxerre .

Kampionët në fuqi nuk mundën të fitonin kurorat e njëpasnjëshme të dielën për shkak të fitores së Lensit të vendit të dytë në Lorient më herët të dielën.

Kylian Mbappe hapi rezultatin që herët pasi ktheu mbrojtjen e vendasve dhe gjuajti me një goditje të fuqishme në çatinë e rrjetës.

Sulmuesi i Francës dyfishoi numrin e tij vetëm dy minuta më vonë, kur Lionel Messi e goditi atë nga skaji i zonës.

Por Les Parisiens ishin nën rrethim në fillim të pjesës së dytë, pasi Lassine Sinayoko përgjysmoi deficitin e Auxerre-s pasi fiksoi topin e Nuno Da Costa-s mbi krye.

Mbappe dukej se kishte bërë het-trikun e tij me një goditje të thellë në kohën e shtuar, por një rishikim i VAR-it e pa përpjekjen të anuluar për pozicion jashtë loje.

Skuadra e Christophe Galtier do të duhet të presë fundjavën e ardhshme për të arritur potencialisht titullin, pasi ata mbajnë një epërsi prej gjashtë pikësh dhe diferencë shumë më të lartë golash ndaj Lens./Arbresh.info/