Manchester City triumfon në derbin e qytetit

18:29 | 29 Tetor 2023

Manchester City deklason Manchester Unitedin në derbin e qytetit.

‘Citiziens’ arritën të mposhtin ‘djajt e kuq’, me rezultat 3-0, në kuadër të xhiros së 10-të, në Premier Ligë, shruan Arbresh.info.

Padyshim njeriu kryesor në triumfin e Cityt, ishte norvegjezi Erling Haaland, i cili realizoi dy gola dhe dhuroi një asist.

Haaland golin e parë e realizoi nga pika e bardhë e penaltisë në minutën e 26-të, teksa dyfishoi epërsinë në, minutën e 49-të.

Golin e tretë për Cityn e realizoi anglezi Phil Foden i cili u asistua nga Haalandi në minutën e 80-të.

Kështu skuadra e Pep Guardiolës arriti të ndërprenë serinë prej tri fitore radhazi të Unitedit.

Me këtë fitore City kthehet në vendin e tretë me 24 pikë pas 10 ndeshjeve, teksa ‘djajt e kuq’ janë në vendin e tetë me 15 pikë./Arbresh.info/