Llapi, Trepça’89, Drenica dhe Ferizaj në çerekfinale

15:25 | 18 Shkurt 2017

Sot janë zhvilluar katër ndeshjet e para të 1/8 së finales në Digitalb Kupën e Kosovës, me çka edhe nisën garat e stinorit pranveror në futbollin e Kosovës.

Kualifikimin në çerekfinale të kësaj gare e kanë siguruar Ferizaj, Drenica, Trepça’89 dhe Llapi.

Ndeshja më interesante u zhvillua në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në Drenas, ku fituesi u përcaktua vetëm pas gjuajtjes së penalltive. Llapi dy herë ishte në epërsi ndaj Feronikelit, por nuk arriti ta ruajë atë deri në fund. Ndeshja në kohën e rregullt u mbyll 1:1, kurse pas vazhdimeve 2:2.

Llapjanët kaluan të parët në epërsi me golin e Festim Krasniqit në minutën e 59-të nga gjuajtja e lirë. Mirëpo, vetëm tetë minuta më vonë Feronikeli i barazoi shifrat pas autogolit të Hamdi Namanit.

Ndërkohë, në vazhdime Feronikeli ishte më këmbëngulës për të gjetur golin, por ishte Llapi që shënoi sërish i pari në minutën e 105-të, kur Mirlind Daku shfrytëzoi një gabim të Ardian Limanit. Në minutën e fundit të vazhdimeve Feronikeli i barazoi shifrat me golin e Mendurim Hotit nga penalltia, pasi paraprakisht një lojtar i Llapit e ndali topin me dorë në vijën fatale të portës.

Në gjuajtjet e penalltive më të suksesshëm u treguan futbollistët e Llapit, të cilët fituan 4:2. Te llapjanët dështoi vetëm Hamdi Namani, derisa te Feronikeli nuk shënuan Mark Milicaj e Yll Hoxha.

Mjaft interesante dhe rivalizuese ishte edhe ndeshja ndërmjet Ferizajt dhe Gjilanit, të cilën në fund e fituan ferizajasit me rezultat 1:0. Golin e vetëm në këtë ndeshje e shënoi Behluli, në minutën e 25-të me gjuajtje nga brendësia e zonës.

Ndërkohë, në dy ndeshjet e tjera Trepça’89 dhe Drenica shënuan fitore të lehta në ballafaqime me Hajvalinë, përkatësisht KEK-un. Skuadra kampione vjeshtore e Vala Superligës, Trepça’89 iu gëzua fitoressi mysafire me rezultat 4:0, me golat e shënuar nga Fiton Hajdari (4’, 64’), Oto John (10’) dhe Florent Hasani (92’).

Ndërkaq, Drenica e mposhti KEK-un me shifrat 3:0, me golat e shënuar nga Kreshnik Nebihu (16’, 32’) dhe Kreshnik Lushtaku (53’). Nesër zhvillohen katër ndeshjet e tjera të 1/8 së finales të Digitalb Kupës së Kosovës ku do të kompletohen skuadrat çerekfinaliste. /Arbresh.info