Kosova u19 kualifikohet në “Elite Round”

16:53 | 21 Nëntor 2023
KRG

Kombëtarja e Kosovës U19, është kualifikuar në “Elite Round” për kualifikimet e Kampionatin evropian “Lituania 2024”.

Skuadra e udhëhequr nga selektori Adil Maliqi kanë siguruar kalimin tutje pas barazimit me Sllovakinë (1-1) dhe fitores së madhe ndaj Ukrainës (4-0), ndërsa barazuan në ndeshjen e tretë kundër Maltës (2-2), shkruan Arbresh.info.

Malta kaloi e para në epërsi, kur në minutën e gjashtë, Matthias Fenech zhbllokoi rezultatin. Megjithatë, Kosova u kundërpërgjigj me dy gola për ta mbyllur pjesën e parë në avantazh 2:1. Fillimisht, Eliot Bujupi shënoi nga penalltia në minutën e 39-të, të cilën e siguroi Elvir Gashijani, përpara se tre minuta më vonë të realizoi golin e epërsisë. Këtë herë, shënues ishte Dior Gërbovci (42’), ndërsa në fund të pjesës së dytë, Malta shënoi përsëri duke e barazuar rezultatin në 2-2.

Dardanët e rijn përfunduan në pozitën e dytë me pesë pikë, ndërsa Ukraina është liderë të grupit me një pikë më shumë. /Arbresh.info/