Interi “turpëron” Milanin në derbin e parë për këtë sezon

20:09 | 16 Shtator 2023
Orgesa Haziri

Derbi i parë i Milanit për këtë sezon dhuroi spektakël pas një fitore të thellë të Interit me rezultat 5-1.

Henrikh Mkhitaryan e filloi festën në më pak se pesë minuta pasi filloi ndeshja, transmeton Arbresh.info.

Nënshkrimi i ri Marcus Thuram me një supergol dyfishoi epërsinë e vendasve 2-0.

Olivier Giroud dhe Rafael Leão nuk arritën të luanin futbollin e tyre më të mirë, dhe i pezulluari Fikayo Tomori ishte gjithashtu një mungesë e madhe.

Dyshja e lartpërmendur u kombinua në fillim të pjesës së dytë për t’i dhënë shpresë Milanit me një ngushtim të epërsisë në 2:1.

Por, Mkhitaryan  siguroi një dygolësh përpara se Hakan Çalhanoglu të shënonte të katërtin kundër ish-klubit të tij nga pika e bardhë.

Më pas, zëvendësuesi Davide Frattesi gjeti golin e pestë në ndeshje dhe të parin personal për klubin.

Është hera e parë që Interi shënon pesë gola në derbin e Milanos që nga viti 1974.

Rezultati do të thotë se Interi ka fituar një rekord pesë derbi radhazi të Milanit në të gjitha garat.

Ata janë në krye të Serisë A me një rekord perfekt dhe vetëm një gol të pranuar.