Google ADS

Giroud shënon hat-trick në fitoren e Milanit

23:00 | 20 Maj 2023
Orgesa Haziri

Het-triku i Olivier Giroud ndihmoi AC Milan-in t’i shkaktonte më shumë mjerim Sampdoria-s me një fitore 5-1, duke i dhënë fund një serie prej tre humbjesh radhazi në të gjitha garat dhe duke i dhënë një shtysë shumë të nevojshme shpresave të tyre në top-katërsh.

Kuqezinjtë kishin duruar një seri rezultatesh ndëshkuese, pasi një humbje tronditëse 2-0 në Spezia u vu në mes të një humbjeje me dy ndeshje në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve (UCL) ndaj rivalëve ndërqytetëse Inter Milan.

Me skuadrën e Stefano Piolit në nevojë të dëshpëruar për një rritje morale, nuk ishte befasi që një dozë e faktorit të ndjesisë së mirë u dha nga hajmali Rafael Leao.

Reprezentuesi portugez e theu ngërçin kundër klubit të fundit të Serie A (SA) në minutën e nëntë, teksa u kap në një pasim të shkëlqyer nga Brahim Díaz, mori një prekje dhe hapi trupin e tij, përpara se të gjuante pas Nicola Ravaglia.

Por Milani ka flirtuar shpesh me katastrofën në javët e fundit dhe Fabio Quagliarella shënoi një gola të pamundur për La Samp me një goditje klinike nga afër nga krosimi i Alessandro Zanoli.

Me këtë gol, 40-vjeçari tani ka arritur arritjen mahnitëse të golave ​​në 18 sezone radhazi.

Megjithatë, gëzimi i vizitorëve ishte afatshkurtër, pasi Giroud e ktheu Milanin përpara me një goditje të mirë me kokë nga krosimi i Díaz për t’i dhënë fund një serie prej gjashtë paraqitjesh pa gol në të gjitha garat.

Francezi shënoi golin e dytë pesë minuta më vonë nga penalltia, me Ravaglia që u zhyt në drejtim të kundërt pasi Koray Günter rrëzoi Leão në zonë.

Skuadra e Dejan Stanković-it tregoi shumë përpjekje, vetëm për mungesën e cilësisë së nevojshme për t’i shkaktuar probleme të vërteta Milanit.

Kjo u përmbledh më së miri kur Mehdi Leris goditi jashtë, pasi u zgjodh shkëlqyeshëm nga Quagliarella. Manolo Gabbiadini më pas gjuajti një përpjekje mbi bar duke ndjekur një goditje të lirë nga mysafirët.

Por Milani arriti të shënojë golin e katërt vetëm pas një ore me mirësjellje të Diaz, i cili me siguri e rrëmbeu topin në shtëpi nga topi i Sandro Tonalit përmes zonës pasi u zgjodh nga Leao.

Giroud më pas përfundoi hat-trickun e tij në minutën e 68-të me një përfundim jo ortodoks nga krosimi i Leao, duke mposhtur Bram Nuytinck dhe duke lyer me kripë plagët e hapura të Sampdoria për të përfunduar një shfaqje me pesë yje.

Fitorja e çon skuadrën e Piolit në një pikë larg Lazios në vendet e UCL, përpara përballjes së tyre me Udinese të dielën.

Sa i përket Sampdorias, kjo disfatë vetëm sa zgjat një fushatë mizore që do të jetë më e keqja e tyre në rekord në ligën e parë që nga kalimi në tre pikë për një fitore, pasi edhe fitorja në të dy ndeshjet e tyre të mbetura do të bëjë që skuadra e Genoas të dështojë nga numri më i ulët i tyre i mëparshëm prej 28./Arbresh.info/