Girona shënon fitoren e parë në histori ndaj Barcelonës, merr kreun e tabelës në La Liga

23:05 | 10 Dhjetor 2023

Girona ka arritur të mposhtë skuadrën e Barcelonës me rezultat 4-2, në kuadër të xhiros së 16-të në La Liga.

Një ndeshje ku u shënuan shumë gola dhe që e bën lider Gironën në La Liga, shkruan Arbresh.info.

Dovbyk shënoi golin e parë të Gironës në minutën e 12-të.

Nuk vonoi shumë edhe Lewandowski barazoi pas shtatë minutave.

Kjo nuk ishte e tëra në pjesën e parë pasi tre minuta para fundit Gutierrez shënoi për 2-1 në të mirë të Gironës.

Valery në minutën e 80 u përkujdes që Girona të shënoj edhe golin e tretë në këtë sfidë.

Gundogan në minutën e parë shtesë i ngjalli shpresat për një pikë për Barcelonën duke realizuar.

Por që në skenë doli Stuani në minutën e gjashtë të shtesës dhe i siguroi fitoren e parë dhe historike ndaj Barcelonës skuadrës së tij.

Me këtë fitore Girona prin e vetme në tabelën e La Ligës me 41 pikë, dy më shumë se Real Madridi, e shtatë më shumë se Atletiko Madridi e Barcelona./Arbresh.info/