Everton ndal Tottenhamin në një ndeshje me përfundim dramatik

23:01 | 3 Prill 2023
Orgesa Haziri

Everton ka ndalur Tottenhamin në një barazim 1:1.

Pas 45 minutave të tensionuar pjesa e parë u mbyll pa gola pavarësisht disa rasteve.

Harry Kane testoi Jordan Pickford, por portieri i Anglisë ishte i kujdesshëm ndaj kërcënimit të bashkëlojtarëve të tij ndërkombëtarë dhe Michael Keane largoi një tjetër tentativë të Kane jashtë vijës.

Ndërkohë, në anën tjetër, Abdoulaye Doucoure mund të ishte heroi i pjesës, por dërgoi një goditje mbi portën e Hugo Lloris.

Gjërat mbetën të bllokuara në pushim, dhe tre pikët janë ende për t’u rrëmbyer me fillimin e pjesës së dytë.

Mikpritësit, megjithatë, iu dha një goditje e madhe, kur Doucoure u ndëshkua me të kuqe pasi goditi me Kanein në fytyrë.

Dhe kjo hapi derën për Spurs për të marrë epërsinë me një avantazh numerik.

Vetëm 10 minuta më vonë, Kane shënoi golin e tij të 15-të kundër Evertonit për 1-0.

Kur dukej se Spurs do të siguronin pikë të plota, Lucas Moura u ndëshkua me të kuq në minutën e 88.

Vetëm dy minuta më vonë Kean shënoi golin e barazimit për t’ia siguruar një pikë skuadrës së tij.