Elche mposht Atleticon për herë të parë pas 38 vjetëve

18:29 | 14 Maj 2023
Orgesa Haziri

Elche i dha fund serisë pa humbje të Atletico Madridit, duke humbur një shans për të rimarrë vendin e dytë nga rivalët e tyre Real Madrid.

Elche arriti një fitore befasuese 1-0 për të regjistruar fitoren e tyre të parë në La Liga ndaj Atlético Madrid që nga prilli 1985.

Duke qenë se fati i tyre u konfirmua me një humbje 2-1 ndaj Almería fundjavën e kaluar, Elche hyri në garë me vetëm krenarinë për të luajtur.

Megjithatë, kjo nuk i ndaloi nikoqirët që t’i vinin kundërshtarët e tyre nën presion të hershëm dhe ata nuk ishin shumë larg që të merrnin epërsinë e befasishme në minutën e pestë kur Lautaro Blanco u fut në zonë nga krahu i majtë përpara se të gjuante drejt në Ivo Grbic.

Dy minuta më vonë, numri i kundërt i Grbiqit, Edgar Badia, u thirr në veprim për të larguar nga rreziku goditjen me kokë të Alvaro Moratas.

Më në fund, me tre minuta të mbetura deri në interval, Elche kaloi në epërsi të merituar kur Grbić nuk arriti të përballonte një gjuajtje të largët, duke e shtyrë topin në rrugën e Fidel Chaves, i cili drejtoi në shtëpi golin e tij të tretë këtë sezon.

Pavarësisht se mbante rekordin më të keq të mbrojtjes në ligën më të lartë, Elche qëndroi i palëkundur për të frustruar vizitorët, të cilët në fund ranë në një humbje të ngushtë që i lë ata në pozitën e tretë dhe dy pikë prapa Real Madridit të vendit të dytë.

Skuadra e Diego Simeone humbën mundësinë për të garantuar një vend në top katërsh./Arbresh.info/