Dy lojtarë të Tajlandës suspendohen për gjashtë muaj pas zënkës në finale

17:50 | 23 Maj 2023
Orgesa Haziri

Dy lojtarë të Tajlandës janë përjashtuar për gjashtë muaj për pjesëmarrjen e tyre në përleshjet masive gjatë finales së futbollit në Lojërat e Azisë Juglindore.

Indonezia mundi Tajlandën 5-2 pas kohës shtesë në Kamboxhia javën e kaluar, shkruan BBC.

Luftimet shpërthyen mes stolave ​​të skuadrave pasi Tajlanda shënoi golin e barazimit dhe përsëri kur Indonezia kaloi 3-2 në kohën shtesë.

Trajneri i portierëve të Tajlandës dhe dy zyrtarë të ekipit janë pezulluar për një vit.

Shoqata e Futbollit të Tajlandës tha se portieri Soponwit Rakyart dhe zëvendësuesi Teerapak Pruengna u ndëshkuan më shkurt sepse ata ishin “të rinj” dhe ishin “nën presionin e ndeshjes dhe kanë kërkuar falje”.

Pas ndeshjes në Phnom Penh, Konfederata Aziatike e Futbollit (AFC) tha se do të kryente një hetim.

Indonezia po kryesonte 2-1 falë golave ​​të pjesës së parë të Ramadhan Sananta kur lojtarët dhe stafi i trajnerëve festuan pasi gabimisht bilbilin e gjyqtarit për një goditje dënimi nga Tajlanda si fundi i lojës.

Anan Yodsangwal barazoi pas goditjes së lirë dhe lojtarët e Tajlandës festuan duke vrapuar drejt pankinës së Indonezisë, duke shkaktuar sherrin e parë.

Pasi Irfan Jauhar shënoi për Indonezinë brenda pak sekondash nga fillimi i kohës shtesë, grushtet dhe shkelmat u goditën në një përleshje të dytë dhe oficerët e sigurisë duhej të ndërhynin.

Të dyja skuadrat u përjashtuan nga një lojtar dhe anëtarët e stafit stërvitor u përjashtuan gjithashtu pas incidentit të dytë.

Golat e Fajar Rahman dhe Beckman Putra konfirmuan medaljen e parë të artë të Lojërave të Azisë Juglindore të Indonezisë që nga viti 1991 pasi Tajlanda kishte dy lojtarë të tjerë të përjashtuar për kartonin e dytë të verdhë./Arbresh.info/