Dortmundit i duhet një fitore për t’i dhënë fund dominimit 10-vjeçar të Bayernit

19:29 | 21 Maj 2023
Orgesa Haziri

Dortmundi është shumë afër fitores së titullit kampion, pasi mposhti Augsburgun 3:0.

Skuadra e Edin Terzic-it u nis në ndeshjen e së dielës duke e ditur se fitorja do t’i lëvizte dy pikë përpara, pas humbjes tronditëse të Bayern Munich ndaj Leipzig.

Pa golashënuesin kryesor Jude Bellingham për shkak të lëndimit, Julian Brandt kryesoi sulmin e vizitorëve, por nuk arriti të gjente një rrugë për të kaluar Tomas Koubek.

Augsburgu u reduktua në 10 lojtarë vetëm pak minuta para intervalit kur Felix Uduokhai u përjashtua nga karroca për manipulim me Donyell Malen teksa ai shënoi në portë.

Malen do të krijonte shansin më të mirë të Dortmundit në pjesën e parë vetëm pak çaste më vonë përmes goditjes së lirë që pasoi, por Niklas Sule goditi me kokë në traversën.

Punimet e drurit do t’i mohonin sërish zikaltërit në fillim të pjesës së dytë, ndërsa përpjekja e shpuar e Emre Canit nga distanca e gjatë u hodh poshtë nga pjesa e brendshme e shtyllës së djathtë të Koubek.

Megjithatë, Sebastien Haller do ta thyente ngërçin me një gjuajtje në kthesë pak para orës, pasi kapi ndërhyrjen e lirë të Maximilian Bauer.

Dortmundi vazhdoi të rriste presionin në fazat e mbylljes, ndërsa Haller u hodh për të përballuar rikthimin nga goditja e ulët e zëvendësuesit të Koubek, Marco Reus.

Në minutën e katërt të kohës së shtuar, Brandt më në fund u bashkua me shënimin me një përfundim të zgjuar në shtyllën e afërt, pasi u godit nga Nico Schlotterbeck.

Një tjetër fitore kundër Mainz-it në raundin e fundit të ndeshjeve të fundjavës së ardhshme do të siguronte titullin e parë gjerman për liderët aktualë që nga 2011/12./Arbresh.info/