Dortmundi me barazim ia dhuron titullin Bayernit

17:46 | 27 Maj 2023
Orgesa Haziri

Borussia Dortmund nuk arriti të ngrinte titullin e Bundesligës, pasi barazimi 2-2 kundër Mainz në ditën e fundit i dha Bayern Munich kurorën e 11-të radhazi gjermane.

Tifozët e Dortmundit ishin mbledhur jashtë stadiumit që nga mëngjesi për të fituar.

Lajmi se Bayern ishte përpara në Koln ndezi disa nerva sidoqoftë dhe një skuadër e Mainz-it e prishi skenarin, teksa Andreas Hanche-Olsen goditi golin me kokë brenda shtyllës së afërt nga një kënd.

Shprehjet e atyre që ishin në tribunë për një moment u kthyen nga tronditëse në shpresëdhënëse, pasi një kontroll i VAR-it e konsideroi kontaktin e Dominik Kohr me Raphaël Guerreiro të mjaftueshëm për të akorduar një penallti vendasit, por Finn Dahmen mbrojti goditjen e Sebastien Haller nga pika.

Presioni i rastit po rëndonte shumë mbi supet e Dortmundit, dhe kur Karim Onisiwo humbi shënuesin e tij dhe tundi kokën në krosimin e Lee Jae-sung, frika e tyre më e keqe u realizua.

Pjesa më e rëndësishme e pjesëve të dyta ishte përpara skuadrës së Edin Terziqit dhe ata i shtynë njerëzit përpara në kërkim të frymëzimit.

Kjo i dha Mainz-it shumë raste për të kundërpërgjigjur, dhe Onisiwo u shkëput për të goditur shtyllën, por shumë shpejt shanset ranë mbi portën e 05ers.

Prezantimi i Giovanni Reyna-s dukej se ishte katalizatori që i duhej Dortmund-it, dhe ata rikthyen njëfarë besimi me vetëm 20 minuta të mbetura, pasi Guerreiro goditi shtyllën për të zvogëluar detyrimet e prapambetura.

Me vendasit ende mirë në krye, pati një tjetër zhurmë nga tribuna, por këtë herë për një gol në Këln – vendasit kishin barazuar, madje edhe një humbje do të mjaftonte për lavdi.

Megjithatë, lojtarët e dinin se nuk mund të mbështeteshin në atë rezultat dhe luftuan për golat që u duheshin aq shumë. Me mbarimin e kohës dhe shanseve të Dortmundit, atmosfera u shua papritur me lajmin se Jamal Musiala kishte rikthyer epërsinë e Bayernit në RheinEnergieStadion, që do të thotë se Dortmundit tani i duhej një mrekulli.

Ekranet e mëdha në qoshet e stadiumit njoftuan shpejt se Bayern kishte fituar në Domstadt dhe Dortmundi goditi vdekjen përmes Niklas Süle, por nuk kishte kohë për një fitues, me barazimin që nuk mjaftonte për të rikthyer Meisterschale.

Duke rënë në pengesën e fundit kur lavdia dukej e gjitha, por e siguruar, pamjet e dëshpëruara në fytyrat e tifozëve dhe lojtarëve treguan historinë e një skuadre që i kishte ardhur aq afër përfundimit të kontrollit të hekurt dhjetëvjeçar të Bayernit./Arbresh.info/