Dortmund vazhdon me fitore, nuk e lejon largimin e Bayernit

20:30 | 13 Maj 2023
Orgesa Haziri

Borusia Dortmundi ka arritur të fitojë duke mposhtur Borussia Monchengladbach me rezultat të thellë 5:2.

Dortmundi katër gola i shënoi në pjesën e parë, duke mos e lejuar Bayernin të rris epërsinë në krye të Bundesligës.

Dortmund e gjeti golin e nevojshëm në mënyrë të shpejtë, pasi Donyell Malen ndoqi një goditje të rekuperuar për të hapur rezultatin.

Pas njëzet minutash, Dortmundi filloi të shkëputej falë një goditjeje të Jude Bellingham nga pika e penalltisë, duke lehtësuar disa presione brenda “Signal Iduna Park”.

Ndeshja u shtrua vetëm dy minuta më vonë, pasi Sebastien Haller përfundoi një lëvizje të shkëlqyer të ekipit me një goditje të guximshme me takë prapa për të tretën e ditës së Dortmundit.

Haller vazhdoi, duke shënuar të dytin dhe të katërtin për Dortmundin para pushimit për të mbyllur pjesën e parë tërësisht të njëanshme.

Goditjet e vonuar nga Ramy Bensebaini dhe Lars Stindl ishin thjesht gola ngushëllimi për Mönchengladbach-un dhe një kundërpërgjigje në kohën e fundit nga Gio Reyna siguroi që Dortmundi të mblidhte të tre pikët për të mbajtur gjallë ëndrrën e titullit.

Pas kësaj ndeshje, Dortmundi është në vendin e dytë një më pakë se Bayerni, derisa Gladbach është në vendin e 11-të./Arbresh.info/