City shkel Lutonin, marshojnë drejt çerekfinales së FA Cup

22:55 | 27 Shkurt 2024
KRG

Manchester City ka shkatërruar Lutonit në fazën e 1/8-së së FA Cup, duke e mposhtur 6-2.

CQytetarët realizuan dy gola ende pa u zhvilluar 20 minuta lojë, duke e bërë fitoren dhe kualifikimin tutje më të lehtë, shkruan Arbresh.info.

Në minutën e tretë, Kevin de Bruyne, asistoi në qendër për Erling Haalandin, i cili me lehtësi realizoj gol

Në minutën 18-të, nga i njëjti kombinim, De Bruyne – Haaland erdhi goli i dytë i skuadrës së Guardiolës.

Në minutën e 40-të realizoi sërish Haaland, i asistuar pikërisht nga shoku i tij i asistimeve, de Bruyne

Pjesa e parë u mbyll me një gol fantastik nga Clark (45’), që ngushtoi epërsinë e Cityt 3-1.

Pjesën e dytë, luajtën më mirë për vendasit, që realizuan sërish nëpërmjet Clark në minutën e 52-të për rezultatin 3-2.

Por, Haaland dhe De Bruyne vazhduan bashkëpunimin e tyre për rezultatin 4-2, kur norvegjezi realizoi në minutën e 55-të.

Bernardo Silva e prishi tandemin, duke asistuar te Haalandi pas tre minutash për rezultatin 5-2.

Për 6-2 u përkujdes Mateo Kovacic, që u asistua nga John Stones në minutën e 72-të, për të vulosur kështu kalimin në çerekfinale të FA Cup. /Arbresh.info