Benfica kampioni i Portugalisë

21:38 | 27 Maj 2023
Orgesa Haziri

Benfica është kurorëzuar kampione e Primeira Liga të shtunën pas fitores ndaj Santa Clara-s në “Estadio da Luz”.

Rivalët e Portos ishin të nxehtë në takat e tyre, megjithatë, Shqiponjat e dinin se vetëm një barazim do të siguronte praktikisht titullin falë diferencës së tyre superiore të golit.

Dhe nikoqirët goditën terrenin duke vrapuar kundër vizitorëve tashmë të rënë, me sulmuesin yll Gonçalo Ramos që shkon në të 27-in e sezonit brenda 10 minutave.

Rafa Silva u bashkua më pas në aksion për 2-0 pasi u kombinua me Joao Mario në kundërsulmin pak para pushimit.

Santa Clara kishte vetëm pesë fitore dhe 26 gola të shënuar në këtë ndeshje, një rekord që sugjeron se një rikthim ishte shumë jashtë tabelës.

Më pas për të mbyllur virtualisht titullin, Alex Grimaldo shënoi nga pika e bardhë, hoqi dhe puthi këmishën e tij në lot në ndeshjen e tij të fundit./Arbresh.info/