Belgjika mposht Danimarkën

20:10 | 17 Qershor 2021
KRG

Belgjika ka shënuar fitore kundër Danimarkës më rezultat 2-1 nën dashjen e dytë ne Grupin B.

Golin e parë në këtë ndeshje e shënuan Danezët.

Lojtari Yussuf Poulsen ka shënuar gol në minutën e dytë, andaj ky gol është duke u konsideruar si goli më i shpejtë në kampionatin Evropian “Euro 2020”.

Poashtu ky është goli i parë për Danimarkën , pasiqë në ndeshjen e parë ka humbur kundër Finlandën me rezultat 1-0.

Në minutën e 10-të, lojtarët e të dyja skuadrave, nderuan Christian Eriksenin.

Më të filluar pjesa e dytë, në lojë hyri Kevin de Bruyne i cili e ndryshoi total stilin e lojës tek belgët.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 55-te ku Thorgan Hazard shenojë me ndihmën e asistimit të Kevin de Bruynit.

Kurse në minutën e 70-të ishte de Bruyne i cili shënojë më një gjuajte të bukur më të majtën  jashtë zonës, duke e bërë rezultatin 2-1 ne favor tyre belgëve./arbresh.info