Bayerni “shkatërron” Herthan, shkëlqen i përhershmi Lewandowski

21:00 | 28 Gusht 2021
A. B.

Bayern Munich e “shkatërroi” Hertha Berlinin me një fitore të jashtëzakonshme 5-0, në të cilën Robert Lewandowski shënoi hat-trick dhe Manuel Neuer rishkroi historinë, duke kapërcyer legjendarin Oliver Kahn, duke e mbajtur portën e paprekur për të 205-tën herë.

25,000 spektatorëve në Allianz Arena iu desh të prisnin vetëm gjashtë minuta që Thomas Müller të hapte llogarinë e golave.

Lewandowski edhe një herë vendosi veten në librat e historisë së Bundesligës, duke shënuar në ndeshjen e tij të 13 -të radhazi, pasi VAR kishte përmbysur verdiktin fillestar të gjyqtarit Sven Jablonski. Përpjekja fillestare e reprezentuesit polak u shkatërrua në pjesën e poshtme të traversës, por 33-vjeçari tregoi aftësinë e tij instiktive për të reaguar më shpejt, përpara mbrojtjes së Herthas.

Musiala mbylli të tre pikët për Bayernin pesë minuta në pjesën e dytë pasi fenomeni 18-vjeçar realizoi golin e tretë të vendasve. Leroy Sané ndërtoi golin e katërt të skuadrës së tij, duke hyrë në mënyrë të mrekullueshme në kuadrat, duke asistuar për Lewandowskin.

14 hat-triket në Bundesliga u kthyen në 15 për Lewandowski, pasi sulmuesi i Bayern, u la në mënyrë skandaloze i pambuluar në zonë nga mbrojtja e Hertha.