Bayern eliminohet nga Kupa e Gjermanisë

23:15 | 4 Prill 2023
Orgesa Haziri

Sulmuesi i Freiburgut, Lucas Holer shënoi një penallti në minutën e fundit për të eliminuar Bayern Munich nga Kupa e Gjermanisë të martën.

Holer goditi përpjekjen e tij nën traversë në minutën e pestë të kohës shtesë për ta dërguar Freiburgun në gjysmëfinale. Klubi modest nga jugperëndimi i Gjermanisë arriti në finale vitin e kaluar.

Goditja nga pika u dha për një goditje me dorë nga zëvendësuesi i Bayern-it, Jamal Musiala, teksa bllokoi tentativën e Holer-it në portë. Topi goditi të dy krahët e Musialës, duke u kërcyer nga njëri te tjetri.

Bayern po bënte ofertë për të fituar kompeticionin për herë të parë në tre vjet pas largimeve të turpshme në dy sezonet e fundit.

Borussia Mönchengladbach mposhti Bayernin 5-0 në raundin e dytë sezonin e kaluar dhe Holsten Kiel eliminoi fuqinë bavareze në të njëjtën fazë të sezonit më parë.

Ishte humbja e parë e Thomas Tuchel si trajner i Bayernit në ndeshjen e tij të dytë që kur mori drejtimin nga Julian Nagelsmann i shkarkuar.

Dayot Upamecano hapi rezultatin me një goditje me kokë në këndin e Joshua Kimmich në të 20-ën, ndonëse mysafirët u ankuan se mbrojtësi i Bayern-it faulloi Maximilian Eggestein për të arritur topin. Rishikimet televizive treguan se Upamecano kishte dy duar mbi supet e mbrojtësit të Freiburgut, ndërsa ai u ngrit për të kaluar topin me kokë për të kaluar Mark Flekken.

Nicolas Höfler barazoi shtatë minuta më vonë me një goditje nga distanca brenda shtyllës së djathtë, e krijuar nga tentativa e largimit të Kingsley Coman.

Bayern vazhdoi të krijonte më shumë raste – Benjamin Pavard goditi traversën me një goditje me kokë në pjesën e dytë – dhe Tuchel futi në sulm lojtarët Musiala dhe Serge Gnabry me pak më shumë se 25 minuta kohë normale të mbetur.

Më herët, Eintracht Frankfurt ndërpreu një seri prej shtatë ndeshjesh pa fitore në të gjitha garat duke mundur Union Berlin 2-0 në shtëpi./Arbresh.info/