PSG “turpërohet” nga Lorient

19:05 | 30 Prill 2023
Orgesa Haziri

Paris Saint-Germain pësoi një humbje befasuese nga Lorient me rezultat 1:3.

Ishte një fillim shokues nga parisienët, pasi ata e gjetën veten poshtë 1-0 brenda 15 minutave falë një goditjeje të Enzo Le Fee, duke heshtur turmën vendase.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Achraf Hakimi vetëm pesë minuta më vonë pasi mori dy kartonë të verdhë, duke e çuar PSG-në në dhjetë lojtarë dhe një gol prapa.

Kylian Mbappe e riktheu skuadrën e tij në mënyrë të çuditshme, duke e goditur topin pasi portieri i Lorient , Yvon Mvogo e rrëzoi për të kryer një goditje të gjatë. Gjyqtari e lejoi golin, pavarësisht protestave nga ana e mysafirëve.

Megjithatë, momenti i PSG-së u pengua edhe një herë kur Darlin Yongwan i cili shënoi pas një përplasjeje në zonë për të rimarrë epërsinë për Lorient para pushimit.

Loja e pjesës së parë nuk do të vazhdonin pas pushimit, pasi Lorient u ul mbrapa dhe mbajti epërsinë e tyre të dobët – një strategji që dukej se funksiononte ndërsa PSG- ja përpiqej të thyente praparojën e vendosur.

Gozhda e fundit u godit në arkivolin e PSG-së, pasi Bamba Dieng gjeti golin e sigurisë, duke bërë që Lorient t’i grumbullonte të tre pikët në mënyrë shokuese./Arbresh.info/