Juventus rikthehet te fitorja

20:21 | 3 Maj 2023
Orgesa Haziri

Juventus është rikthyer te fitorja, pasi mposhti Leecen, me rezultat të ngushtë 2:1.

Skuadra e Massimiliano Allegrit luajti 45 minutat e para argëtuese të futbollit para tifozëve vendas për të kaluar Lecce-n , pavarësisht nga një pjesë e dytë e ngadaltë.

Fituesi i Kupës së Botës Leandro Paredes hapi rezultatin kur gjuajtja e tij e lirë mundi portierin Wladimiro Falcone për golin e tij të parë për klubin.

Mikpritësit menduan se kishin dyfishuar epërsinë derisa goli i Fabio Mirettit u anulua pas një kontrolli në VAR.

Lecce më pas i mbajti gjërat interesante kur Assan Ceesay shënoi nga pika e bardhë pas goditjes me dorë të Danilos.

Por një Dushan Vlahoviç ishte heroi në natën pasi i dha fund thatësirës së tij 773-minutëshe të golit në Serie A me një breshëri instinktive për 2-1.

Miretti, Danilo dhe Paredes patën të gjithë shanset për ta mbyllur lojën në pjesën e dytë, por dështuan.

Wojciech Szczęsny, ndërkohë, kishte nevojë për një pritje të dyfishtë për të parandaluar një barazim.

E vetmja negative për Allegrin do të jetë që Mattia De Sciglio të largohet herët nga lëndimi.

Rezultati do të thotë që Juventusi kapërceu Lazion në vendin e dytë ndërsa Lecce është i 16-ti, katër pikë më shumë se rënie./Arbresh.info/