Barcelona feston titullin e 27-të të La Ligas

22:57 | 14 Maj 2023
Orgesa Haziri

Barcelona e la Espanyol-in të pafuqishëm, pasi Blaugrana fitoi derbi katalonas 4-2 për të fituar titullin e tyre të parë në La Liga që nga viti 2019.

Kjo ndeshje derbi ishte një betejë e vërtetë në fazat e hershme, por Barça përsëri tregoi cilësinë e saj superiore.

Në minutën e 11-të, Alejandro Balde kaloi Oscar Gil-in dhe asistoi për Robert Lewandowski për një përfundim të thjeshtë, pasi sulmuesi u bë lojtari i parë që arrin 20 gola në La Liga këtë sezon.

Balde më pas shkoi nga ofruesi në shënues, duke e mposhtur sërish Gilin për të arritur në krosimin e Pedrit dhe për të shënuar golin e parë të karrierës së tij për të heshtur Stadiumin RCDE.

Ajo që filloi si një betejë u rrit shpejt më shumë duke kujtuar një boksier të goditur në kënd, teksa Lewandowski goditi një goditje të saktë që Fernando Pacheco e përshkoi shtyllën përpara se përpjekja ambicioze e Jules Koundé të shkëlqejë jashtë.

Barça përfundimisht preu Los Periquitos përsëri me lehtësi, pasi Raphinha rrëshqiti topin për Lewandowski për të kthyer të dytin në lojë.

Mikpritësit dolën për një moment për të krijuar një shans për momentet e tyre para pushimit, megjithëse imperatori Marc-Andre ter Stegen nxitoi për të ndaluar Martin Braithwaite.

Espanyol fillimisht doli nga pushimi sfidues pas një ndryshimi të dyfishtë nga Luis García, megjithëse u deshën vetëm tetë minuta që mbrojtja e tyre të thyhej pasi Frenkie de Jong zgjodhi Koundé që francezi të vinte me kokë në golin e tij të parë të Barcelonës.

Me Blaugranët që po përgatitnin festën e titullit, teksa trokisnin me lehtësi topin, tifozët vendas filluan të largoheshin me ata që mbetën të dëshpëruar për situatën e tyre.

Javi Puado të paktën siguroi një copë gëzimi për ata që qëndruan, kur ai vrapoi në pasimin e Fernando Calero dhe shënoi fundin e tij mbi Ter Stegen.

Edhe pse Joselu instinktivisht përfundoi për ta bërë rezultatin më të respektueshëm me goditjen e fundit të lojës, Barcelona ishte ajo që festoi pasi përfundoi titullin e 27-të të La Ligës me fitoren e katërt nga pesë ndeshjet e fundit.

Situata e Espanyol nuk mund të ishte një kontrast më i madh, pasi Los Periquitos qëndrojnë katër pikë larg sigurisë pasi humbën nëntë nga 11 ndeshjet e tyre të fundit./Arbresh.info/