Liverpool triumfon derbin ndaj Chelseas, vazhdon lidershipin në Premier League

19:42 | 20 Tetor 2024

Liverpooli ka arritur të marr fitore të rëndësishme në derbi ndaj Chelseas me rezultat 2-1, në kuadër të xhiros së tetë në Premier League.

“The Reds” e nisën ndeshjen shumë mirë duke realizuar me Mohamed Salah i cili realizoi në minutën e 29-të, me anë të Salah nga penalltia.

Një tjetër penallti iu dha Liverpoolit në pjesën e parë, mirëpo u anulua pas rishikimit me VAR.

Ndërkohë tre minuta pas nisjes së pjesë së dytë, Chelseas barazoi rezultatin me golin e Jacksonit.

Mirëpo nuk zgjati shume dhe tre minuta më vonë ishte Curtis Jones i cili realizoi pas një asistimi të Mohamed Salah, për të rikthyer epërsinë në 2-1.

Deri në fund pati raste nga të dyja skuadrat mirëpo as njëra e as tjetra nuk arritën të realizonin dot.

Kështu, të drejtuarit e Arne Slot arkëtojnë tre pikët e radhës ku tashmë kanë 21 sosh dhe ndodhen në krye të tabelës.

Kurse, Chelsea është i teti me 14 pikë pas tetë ndeshjeve.

Xhiron e radhës, Liverpooli luan një tjetër derbi kësaj radhe ndaj Arsenalit, teksa Chelsea do të përballet me Newcastlen./Arbresh.info