Man City ndalet me barazim nga Newcastle

16:06 | 28 Shtator 2024
R J

Manchester City nuk ka arritur më shumë se një barazim 1-1 në udhëtim te Newcastle United në ndeshjen e vlefshme për javën e gjashtë të Ligës Premier.

Ekipi i Pep Guardiolës është ndalur nga Newcastle në ndeshjen e zhvilluar në ‘St. James’ Park’, duke shkuar në barazimin e dytë radhazi pas atij me Arsenalin.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë të mysafirëve, të cilët shënuan edhe një gol.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 35-të me anë të Josko Grealish, i cili shënoi për 0-1 pas asistimit të Jack Grealish.

Në pjesën e dytë u zhvillua lojë më e barabartë, por edhe përkundër rasteve të shumta, u shënua vetëm një gol.

Ishin vendasit të cilët gjeten golin e parë në këtë pjesë me anë të Anthony Gordon (57’), i cili ishte i saktë nga penalltia për 1-1.

Deri në fund të ndeshjes pati edhe shumë raste nga të dyja skuadrat, por ndeshja përfundoi me barazim, duke ndarë pikët.

Pas këtij barazimi, City vazhdon kryesimin me 14 pikë, teksa Newcastle zë vendin e pestë me 11 pikë.

Në ndeshjen ardhshme, City e pret në shtëpi Fulhamin, ndërsa Newcastle udhëton te Evertoni. /Telegrafi/