Aston Villa shënon fitore të madhe në luftë për kreun e tabelës

17:04 | 17 Dhjetor 2023
D.H

Aston Villa ka mposhtur Brentfordin me përmbysje në kuadër të xhiros së 17-të, në Premier League.

Villa arriti të përmbysë rezultatin e Brentfordit 1-0, që e kishte krijuar në pjesën e parë, teksa ndeshje përfundoi 2-1, shkruan Arbresh.info.

Lewis-Potter i dhuroi Brentfordit epërsinë në minutën e 44-të.

Teksa pjesa e dytë pati një fytyrë tjetër, në minutën e 71-të, Ben Mee i Brentford është ndëshkuar me karton të kuq pas një ndërhyrje të rrezikshme.

Ky vendim erdhi pas rishikimit të situatës me sistemin VAR.

Të drejtuarit e Unai Emery shfrytëzuan mjaftë mirë mungesën e një lojtari të kundërshtarëve dhe vetëm pas gjashtë minutave barazuan rezultatin, me anë të Alex Morenos.

Kurse golin e fitores e shënoi Ollie Ëatkins në minutën e 85-të.

Në fundin e ndeshjes saktësishtë në minutën e shtatë shtesë mbrojtësi i Villës, Kamara është ndëshkuar me karton të kuq.

Pas kësaj fitore Aston Villa është ngritur në pozitën e dytë me 38 pikë, një më pak se lideri Arsenali, e një më shumë se Liverpooli që aktualisht është në vendin e tretë.

Kujtojmë që Liverpooli ka një ndeshje për të zhvilluar dhe me rast fitore ngritët në vendin e parë.

Kjo është ndeshje e nëntë pa humbje në të gjitha garat për të drejtuarit e Unai Emery./Arbresh.info/