UEFA Development U-15, Shqipëria mposht Kosovën

17:49 | 30 Tetor 2023

Janë luajtur sot ndeshjet e para të turneut ‘UEFA Development’ për moshën U-15, që luhet në Shqipëri në datat 30 tetor deri me 4 nëntor me pjesëmarrjen e Shqipërisë, Hungarisë, Kosovës dhe Maqedonisë.

Shqipëri U15 – Kosovë U-15, që u luajt po në Shtëpinë e Futbollit e që përfundoi me fitoren 2-1 të skuadrës kuqezi të drejtuar nga trajneri Armand Dama, përcjell Arbresh.info.

Shqipëria kaloi e para në avantazh ën minutën e 13-të me golin e shënuar nga Arbër Lleshi, teksa Kosova barazon rezultatin në minutën e 42-të me anë të sulmuesit Edi Gajtani.

Duhet theksuar që ndeshja ka qenë shumë e balancuar me të dyja ekipet që luftuan deri në fund për të marrë fitore me raste të shumta për shënim.

Pikërisht në minutën e tretë shtesë vjen goli që vulosi suksesin kuqezi që u shënua nga sulmuesi i ardhur nga banka rezervë Elson Himallari, duke vulosur rezultatin përfundimtar 2-1.

Në duelin tjetër ndërmjet Hungarisë dhe Maqedonisë, triumfuan hungarezët 2-1.

Takimet e dyta të këtij turneu do të luhen më 1 nëntor, me sfidën Hungari– Kosovë që do të zhvillohet në ora 11:00, teksa kuqezinjtë tanë do të luajnë ndaj Maqedonisë së Veriut në ora 14:00. Sfidat e fundit në grup do të luhen më 4 nëntor, me Kosovë – Maqedoni e Veriut që do të luhet në ora 11:00 ndërsa Shqipëria luan ndaj Hungarisë në ora 14:00./Arbresh.info/