Shqipëria mposht bindshëm Çekinë dhe shkel me një këmbë në “Euro 2024”

22:45 | 12 Tetor 2023
KRG

Kombëtarja e Shqipërisë ka arritur të shënojë fitore ndaj Çekisë, në ndeshjen e vlefshme për kualifikimet në Kampionatin Evropian “Euro 2024”.

Kuqezinjtë arritën të shënojnë golin e parë që në minutën e nëntë të ndeshjen ku autor i golit ishte Jasir Asani, shkruan Arbresh.info.

Pjesa e parë e ndeshjes përfundojë me rezultat 1-0, në favor të Shqipërisë, ndërsa mysafiret nuk patën ndonjë rast ku kishin mundur të rrezikojnë portën e Etrit Berishës.

Taulant Seferi gjeti goli ne dytë për Shqipërinë në minutën e 51-të, ndërsa Seferi shkundi përsëri ndeshjen rrjetën e ♪5ekëve në minutën e 73-të.

Arbnor Muja arriti të shënojë gol në minutën e 82-të, mirëpo pas rishikimit të sistemit VAR ishte anuluar.

Shqipëria përfundoj ndeshjen me rezultat 3-0 , duke arritur të mbes lider të tabelës në grupin E me plotë 13 pikë, ndërsa Polonia gjendet në pozitën e dytë me 9 pikë.

Çekia bie në pozitën e tretë me 8 pikë, Moldavia në pozitën e katërt me 8 pikë, kurse Ishujt Farose mbeten në pozitën e fundit me një pikë. /Arbresh.info/