Nuk ka fitues në derbin e Londrës veriore

17:15 | 24 Shtator 2023
Orgesa Haziri

Arsenali dhe Tottenham u përballën në një barazim emocionues 2-2, teksa nuk u gjet fituesi i derbit të Londrës veriore.

Skuadra e Mikel Artetës erdhi në këtë derbi pas një fitoreje mbresëlënëse ndaj PSV në Ligën e Kampionëve në mesjavë, shkruan Arbresh.info.

Por ata po përballeshin me një Tottenham i cili po kalon formë të mirë.

Spurs kishin posedimin e topit në fillim, por ishte Gabriel Jesus ai që pati shansin e parë real, me sulmuesin brazilian që detyroi një pritje të mirë nga Guglielmo Vicario.

Arsenali kaloi në epërsi në minutën e 26, kur krosi i Bukayo Saka goditi Cristian Romero, i cili e ktheu topin në rrjetën e tij.

“Topçinjtë” me të vërtetë duhet të kishin dyfishuar epërsinë e tyre menjëherë pas kësaj, por Gabriel Jesus gjuajti kundër pas një gabimi të James Maddison në buzë të zonës së tij.

Spurs nuk u dorëzuan pasi Brennan Johnson detyroi një pritje të shkëlqyeshme nga David Raya përpara se Heung-min Son të barazonte në tre minuta të pjesës përpara.

Menjëherë pas pushimit, Arsenali mori një penallti pasi dita e keqe e Romeros u përkeqësua falë lojës së tij me dorë brenda zonës.

Saka u ngrit dhe qëlloi brenda.

Një lojë e mahnitshme u bë edhe më e mirë vetëm pak çaste më vonë, megjithëse Son tërhoqi një tjetër gol për Spurs pasi Jorginho u kap në zotërim./Arbresh.info/