Ronaldo shënon golin e fitores në paraqitjen e 200-të për Portugalinë

23:16 | 20 Qershor 2023
Orgesa Haziri

Cristiano Ronaldo shënoi golin e fitores në paraqitjen e tij të 200-të për kombëtare, duke shënuar një gol të vonë për të siguruar një fitore të ngushtë ndaj Islandës.

Kapiteni për një kohë të gjatë shënoi golin vendimtar në minutën e 90-të, duke u goditur nga një distancë e shkurtër për të shpëtuar një fitore 1-0 pas një paraqitjeje të dobët kundër Islandës.

Minnows patën rastet më të mira në pjesën e parë, pavarësisht se shijuan me kursim pasimet e posedimit.

Por ata nuk arritën të konvertonin në një treshe mundësish të mëdha.

Megjithatë, 4-4-2 e tyre e ngurtë u mohoi vizitorëve ndonjë mundësi të madhe në periudhën e parë.

Ndërkohë Portugalia kishte vetëm momente të kursyera.

Ronaldo bëri disa vrapime të rrezikshme, por u kap në pozicion jashtë loje më shumë se një herë.

E megjithëse 38-vjeçari puthi traversën me kokë, përndryshe ai ishte i paefektshëm në zonë. Kërcënimi më i vazhdueshëm sulmues i Portugalisë ishte Rafael Leao.

Vrapimet pas shtyllës së anësorit të Milanit zgjeruan vijën e pasme të Islandës, ndërsa puna e tij jashtë topit kompensoi palëvizshmërinë e Selecaos në mes.

Portugalisë iu dha një fije shprese kur Willum Willumsson u përjashtua me karton të kuq me 10 minuta të mbetura – dhe kjo doli të ishte vendimtare.

Skuadra vendase ishte një lojtar i shkurtër në një goditje dënimi të vonuar, duke e lejuar Ronaldon të futej fshehurazi pa shënuar në shtyllën e largët për të goditur topin në rrjetë.

Edhe pse fillimisht u shpall jashtë loje, një kontroll i gjatë VAR përcaktoi se Goncalo Inacio ishte në krah për të drejtuar topin në rrugën e Ronaldos./Arbresh.info/