Spezia bie nga Serie A, Verona i shmanget rënies

23:01 | 11 Qershor 2023
Orgesa Haziri

Spezia ka rënë nga Serie A pasi pësoi një humbje 3-1 nga Verona në play-off të së dielës.

Përballja në “Reggio Emilia” ishte ndeshja e parë e barazhit në ligën italiane që nga viti 2005, pasi të dyja skuadrat e përfunduan sezonin me 31 pikë.

Skuadra e Marco Zaffaronit shënoi e para, pasi Ethan Ampadu e ktheu topin në rrjetën e tij në përpjekje për të ndërprerë përpjekjen e Davide Faraoni në minutën e pestë.

Mesfushori i huazuar i Chelsea-t do ta përmisonte gabimin më vonë duke shënuar një barazues mahnitës në distancë të largët nga skaji i zonës së penalltisë.

Ai rrafshues rezultoi jetëshkurtër pasi Gialloblu rimori epërsinë me Cyril Ngonge duke rrumbullakosur një lëvizje të shkëlqyeshme me një fund me këmbë anësore.

Çështjet u përkeqësuan për Aquilotti pasi Ngonge dyfishoi numrin e tij me ndihmën e një devijimi nga Ampadu për të mposhtur Bartlomiej Dragowski në shtyllën e tij të afërt.

Spezias iu ofrua një litar shpëtimi në mes të pjesës së dytë, kur kapiteni i Veronës, Faraoni, u përjashtua me karton të kuq për shkak të goditjes me grusht jashtë vijës.

Por golashënuesi kryesor M’bala Nzola pa tentativën e tij të mëvonshme me penallti të shpëtuar me lehtësi nga Lorenzo Montipo në krahun e tij të majtë.

Montipo vazhdoi t’i kursente skuqjet e skuadrës së tij me një pritje të madhe për të parandaluar Ampadu të shënonte një reduktues të mundshëm me një goditje me kokë poshtë.

Ai prodhoi heroikë të mëtejshëm për të mohuar Nzola dy herë radhazi, duke e mbytur topin përpara se të mohonte sërish sulmuesin me këmbë.

Verona tani do të marrë pjesë në fushatën e tyre të pestë radhazi në Serie A nga gushti, ndërsa Spezia do të largohet pas një qëndrimi tre-vjeçar./Arbresh.info/