PSG-s i mjafton Barazimi për të fituar Ligue 1

23:00 | 27 Maj 2023
Orgesa Haziri

Paris Saint-Germain konfirmoi titullin e tyre rekord të 11-të në Ligue 1 në “Stade de la Meinau”, edhe pse nuk arritën të marrin më shumë se një barazim 1:1 përballë Strasburgut.

Dy skuadrat hynë në garë në prag të arritjes së objektivave të tyre përkatëse, megjithëse dy synime shumë të ndryshme me Strasburgun që kërkon të qëndrojë në ligë.

Me gjithë kontrollin e hershëm të PSG-së, El Chadaille Bitshiabu e vuri skuadrën e tij në telashe me një pasim të poshtëm që u kap nga Habib Diallo, megjithëse këndi rezultoi shumë i ngushtë që sulmuesi të shënonte.

Ai moment ngriti Le Racing, dhe Diallo mori një prekje të shkëlqyer për të kaluar Danilo Pereira dhe lëshoi ​​një përpjekje që u mbrojt nga Gianluigi Donnarumma.

Lionel Messi gjithashtu kishte një mundësi, nikoqirët refuzuan të zbeheshin me Diallo që grumbulloi topin nga goditja e Habib Diarra dhe goditi një përpjekje të guximshme që goditi shtyllën.

I mbështetur nga një turmë e zëshme në shtëpi, Strasburgu vazhdoi të konkurronte mirë në periudhën e dytë.

Megjithatë, PSG-ja më në fund krijoi një moment magjie përpara orës, pasi Mbappe punoi mjaftueshëm hapësirë ​​për të rrëshqitur topin në mënyrë që Messi të përfundonte klinikisht për golin e tij të 16-të të sezonit në ligë.

Më pas Messi ia ktheu favorin duke e goditur Mbappe, megjithëse francezi nuk ishte karakteristik i kotë pasi e shpoi topin në mënyrë të padëmshme jashtë.

Përpjekjet e palëkundura të Strasburgut përfundimisht dhanë dividendë në minutën e 79-të, kur përpjekja fillestare e Morgan Sanson u shpëtua dhe ish-frontmeni i PSG-së, Kevin Gameiro, e kaloi me delikatesë topin pas Pereira-s, vetëm tre minuta pasi erdhi nga pankina, pasi Strasburgu konfirmoi sigurinë e tyre me një barazim të paharrueshëm.

Pavarësisht humbjes zhgënjyese të epërsisë së tyre, ndeshja e katërt radhazi e PSG-së pa humbje konfirmoi se ata do të ishin skuadra e parë në historinë e Ligue 1 që kryeson tabelën nga ndeshja e parë e sezonit deri në atë të fundit./Arbresh.info/