Arsenal rikthehet te fitorja, mban gjallë shpresat për titull

19:47 | 7 Maj 2023
Orgesa Haziri

Arsenali i mbajti gjallë shpresat e tyre për titull me një fitore vendimtare 2-0 kundër Newcastle.

Newcastle pothuajse bëri fillimin perfekt në minutën e dytë, por gjuajtja e Jacob Murphy u kthye jashtë shtyllës.

Shansi erdhi nga puna e shkëlqyer nga ish-lojtari i Arsenalit, Joe Willock nga e majta.

Një apel për penallti për një lojë të supozuar me dorë nga Jakub Kiwior u refuzua pasi Newcastle u grumbullua në presionin e hershëm.

Pavarësisht kësaj, ishte Arsenali që kaloi në epërsi përmes kapitenit Martin Odegaard, norvegjezi që gjuajti nga buza e zonës.

Loja ishte nga fundi në fund nga minuta e parë, dhe ishte befasuese që nuk u shënuan më gola para gjysmë ore, me të dyja palët që futeshin në pozicione të shkëlqyera.

Odegaard duhet të kishte dyfishuar epërsinë e “Topçinjve” pikërisht në goditjen e pjesës së parë, por përpjekja e tij nga afër u bllokua mirë nga Pope këtë herë.

Arsenali përjetoi një fillim të vështirë të pjesës së dytë ashtu si e para, me Newcastle që goditi sërish shtyllën, këtë herë nga Alexander Isak.

Kjo u pasua nga një pritje e shkëlqyer e Aaron Ramsdale nga një goditje me kokë e Fabian Schar nga afërsia.

Vetëm një goditje e fundit nga Granit Xhaka pengoi Willock të barazonte gjërat pak para orës, pasi në një farë mënyre ndeshja vazhdoi të mbetej 1-0.

Arsenali fitoi të dytin, sërish kundër rrjedhës së lojës, në minutën e 71-të pas një pune të shkëlqyer në krahun e djathtë nga Martinelli.

Kishte pak shanse për një tjetër rrëshqitje të Arsenalit nga epërsia 2-0, pasi ata me zgjuarsi e mbajtën Newcastle për një fitore jetike.

Arsenal gjendet një pikë larg vendit të parë Manchetser City me një ndeshje më shumë të zhvilluar, kurse Newcastle janë në vendin e parë./Arbresh.info/