Bayern një hap më afër titullit

20:38 | 6 Maj 2023
Orgesa Haziri

Bayern Munich bëri një hap të madh në “luftën” drejt titullit, pas një fitoreje 2-1 ndaj Werder Bremenit.

Bayern kishte nevojë për një rezultat të mirë për të vënë presion mbi rivalët e titullit Borussia Dortmund, të cilët nuk luajnë deri të dielën.

Trafiku ishte i njëanshëm, pasi Bayern i fiksoi nikoqirët në pjesën e vet.

Ata ndoshta duhet të kishin gjetur golin e parë me kokën e Benjamin Pavard, por përpjekja e tij u shpëtua mrekullisht nga Jiri Pavlenka.

Bayern më në fund gjeti epërsinë që i nevojitej për të marrë kontrollin e garës për titull, pasi Serge Gnabry kapitalizoi në një përplasje brenda zonës për të shënuar nga afërsia.

Tri pikët u siguruan falë Leroy Sane, i cili doli nga stoli për të gjuajtur në shtëpi nga brenda zonës.

Zëvendësuesi i pjesës së dytë, Niklas Schmidt, bëri një goditje të gjatë në minutat e fundit për të përgjysmuar epërsinë e Bayern-it, por ishte shumë pak, shumë vonë nga mikpritësit.

Skuadra e Thomas Tuchel kaluan katër pikë përpara Borussia Dortmund në vendin e parë./Arbresh.info/