Real Madrid mposht Celtan, i afrohet Barcelonës

23:10 | 22 Prill 2023
Orgesa Haziri

Real Madridi priti Celta Vigo në Santiago Bernabeu të shtunën dhe mblodhi tre pikët me një fitore 2-0.

Real Madridi dominoi kontrollin e topit me 64% posedim gjatë 90 minutave, por iu desh të gërmonte thellë për të goditur mysafirët pavarësisht 16 goditjeve me 10.

Vinicius Junior ishte sulmuesi më i gjallë për Los Blancos dhe ishte kyç në golin e parë.

Braziliani asistoi për Marco Asensio-s, i cili zhbllokoi rezultatin.

Menjëherë pas fillimit të pjesës së dytë, Madridi dënoi edhe një herë Celta Vigo – e cila luftoi për të futur në lojë si Iago Aspas dhe të riun Gabri Veiga.

Goditja nga këndi i Asensio-s gjeti Eder Militao dhe goditja e tij me kokë nuk i përshtatej portierit Ivan Villar.

Gjatë gjithë pjesës së dytë të pjesës së dytë, Vinicius u përpoq të lidhej me Karim Benzema, megjithëse dyshja për një herë dështuan gjatë natës.

Villar, në veçanti, bëri një pritje të madhe për të mohuar francezin.

Rezultati do të thotë se Real Madrid është tetë pikë prapa Barcelonës dhe pesë mbi Atletico de Madrid që luajnë me njëri-tjetrin të dielën. Ndërkohë, Celta Vigo është e 12-ta./Arbresh.info/