Tottenham dhe Brighton gjobiten me nga 100 mijë funte

20:59 | 19 Prill 2023
Orgesa Haziri

Tottenham dhe Brighton janë gjobitur me nga 100 mijë funte nga Federata e Futbollit për një “konfrontim masiv” gjatë takimit të tyre në Premier League në fillim të këtij muaji.

Trajneri i Spurs, Cristian Stellini dhe trajneri i Brighton, Roberto de Zerbi, u përjashtuan për shkak të debatit gjatë ndeshjes.

Të dy stolat u përplasën në një lojë që pa që Brighton të anulohen dy gola dhe të refuzohen dy apelime për penallti, shkruan BBC.

Trupi i arbitrimit PGMOL më vonë pranoi se “Pulëbardhat” duhet të kishin një penallti .

Goditja e Pierre-Emile Hojbjerg në pjesën e dytë brenda kuadratit ndaj Kaoru Mitoma nuk u dha nga gjyqtari Stuart Atwell dhe asistenti i arbitrit video (VAR) nuk ndërhyri, me Brighton që përfundimisht humbi 2-1 nga goli i vonë i Harry Kane.

Ishte një nga një sërë vendimesh që shkuan kundër njerëzve të De Zerbit dhe shefi i PGMOL Howard Webb konfirmoi se ata kishin kontaktuar klubin për të kërkuar falje.

Por si Spurs ashtu edhe Brighton pranuan se nuk kishin arritur të silleshin në mënyrë të rregullt.

De Zerbi dhe Stellini, kundërshtarë gjatë karrierës së tyre të lojës në Itali, po debatonin në vijën e lojës përpara se ndeshja të fillonte dhe më pas në pjesën e dytë, përpara se të dërgoheshin në tribuna./Arbresh.info/