Salah e Jota inspirojnë Liverpoolin në fitoren e thellë kundër Leeds

23:00 | 17 Prill 2023
Orgesa Haziri

Diogo Jota i dha fund një serie një vjeçare pa gola, pasi Liverpool dënoi Leeds në një fitore të thellë 6-1.

Skuadra e Jurgen Klopp kaloi në epërsi në minutën e 35-të në “Elland Road”, kur Cody Gakpo shënoi pas asistimit nga Trent Alexander-Arnold.

Vetëm katër minuta më vonë Mohamed Salah kaloi pa probleme Illan Meslier, për ta dyfishuar epërsinë.

Por katër skuadra e Klopp u ndëshkua në fillim të pjesës së dytë kur një tjetër gabim i Ibrahima Konate i lejoi Luis Sinisterra të zvogëlonte deficitin.

Shpresa e Leeds rezultoi të jetë jetëshkurtër, pasi Jota shënoi për herë të parë pas një viti.

Salah shënoi në minutën e 64-të për ta hequr dyshimin e fituesit. për t’i dhënë Liverpool-it një gjuajtje në krah për kualifikimin në Champions League.

Jota dyfishoi rezultatin e tij personal me një përpjekje nga largësia, të cilën Meslier nuk arriti ta mbronte pranë të djathtës në çerekun e fundit të lojës.

Zëvendësuesi i Darvin Nunez përfundoi një goditje gjithëpërfshirëse nga asistimi i 50-të i Trent Alexander-Arnold në top-luftës në një natë të paharrueshme për Leeds./Arbresh.info/