Mbi 50 vjet më parë u luajt Estudiantes – Milan, loja më e dhunshme në historinë e futbollit

11:59 | 2 Janar 2021
Arbresh.info

Mbi 50 vjet më parë u luajt Estudiantes – Milan, loja më e dhunshme në historinë e futbollit. Tre lojtarë u burgosën, njëri u ‘rrëmbye’ dhe Rossonerët fituan Kupën Ndërkontinentale.

Më 22 tetor 1969, në Buenos Aires, klubi fitoi Kupën e Parë Ndërkontinentale kundër Estudiantes. Ndeshja e parë mes Estudiantes dhe Milanit në San Siro përfundoi 3-0 në favor të Rossonerëve.

Angelo Sormani shënoi një gol, ndërsa Nestor Combin shënoi të tretin. Sidoqoftë, gjërat u kthyen në pamje të shëmtuara kur kapiteni i skuadrës italiane, Gianni Rivera shënoi për 4-0 me rezultat të përgjithshëm në stadiumin La Bombonera.

Estudiantes – Milan i luajtur në Argjentinë është futur në histori si ndeshja më e përgjakshme dhe e diskutueshme ndonjëherë.

Pala vendase ishte një ekip provokatorësh dhe të dhunshëm me futbollin gjënë e fundit në mendjen e tyre. Pas golit të Riveras, Estudiantes filloi të sulmonte lojtarët e Milanit duke goditur me çdo pjesë rë turpit të tyre.

Rossonerët ishin në dijeni për këtë gjë që nga San Siro.

Sormani kujton: “Në tunel para se të hynin në fushë ata u pozicionuan pranë nesh. Kapiteni dha një sinjal dhe ata bërtisnin në fytyrat tona. Ata tentonin të na frikësonin”. Por, më pas ata pranuan tre gola dhe në tentativë për ta përmbysur rezultatin, kishin filluar me abuzime dhe agresion.

Estudiantes vs Milan, 50 vjet më parë në La Bombonera

Rivera shënoi golin e vetëm të ndeshjes brenda 30 minutash më pas Estudiantes arriti të përmbyste rezultatin, por ishte e padobishme.

Milani fitoi Kupën Interkontinentale me rezultat të përgjithshëm 4-2. Gjatë ndeshjes , Pierino Prati u detyrua të dilte jashtë pasi kishte hyrë një ‘vrasës’.